مدیریت زمان و موانع ذهنی آن از دیدگاه برایان تریسی

اگر همه مردم قبول دارند که مدیریت زمان مهارت مطلوبی است، پس چرا تنها عده کمی از آنها میتوانند «سازمان یافته، کارامد و مؤثر» عمل کنند؟ طی سال ها، دریافته ام که بسیاری از افراد، عقاید نادرستی نسبت به مدیریت زمان دارند. اما اگر باور دارید چیزی درست است، پس آن چیز برای شما حقیقت دارد. باورهای شما باعث می شوند که خودتان، دنیای اطرافتان ور همچنین رابطه تان با مدیریت زمان را به روش خاصی ببینید. اگر در هر زمینه ای، باورهای منفی داشته باشید، این باورها بر تفکر و عملکردهای شما تأثیر می گذارد و سرانجام واقعیت مییابند. شما همانی نیستید که فکر می کنید باشید، بلکه ان چیزی که فکر می کنید، هستید.
مدیریت زمان

مانع ۱: نگرانی درباره کاهش حالت طبیعی و خودانگیختگی

اولین باور منفی این است که اگر خیلی سازمان یافته باشید، فردی سرد، حسابگر، و بی احساس خواهید شد .برخی از مردم گمان میکنند که اگر خیلی مؤثر و کارآمد باشند، آزادی و سادگی خود را از دست خواهند داد. دیگر قادر نخواهند بود «با جریان همراه بوده» و عقاید خود را با صداقت و آشکارا بیان نمایند. فکر می کنند که مدیریت درست زمان، انسان را انعطاف ناپذیر و سرسخت می کند. این امر به هیچ عنوان درست نیست.

بسیاری از مردم پشت این باور نادرست پنهان می شوند و آن را توجیهی برای روش نامنظم زندگی خود میدانند. واقعیت این است که افراد نامنظم، خودانگیخته نیستند؛ آنها صرفاً سردرگم و اغلب عصبانی بوده و معمولا دچار استرس بالا میشوند ، واضح است که هرچه منظم تر  باشید، زمان و فرصت بیشتری دارید تا واقعاً آرامش داشته، خودانگیخته شده و به خوشبختی واقعی دست یابید. در واقع، وسعت مکان داخلی کنترل تان بیشتر خواهد شد.

نکته اصلی، پی ریزی و سازماندهی کارهایی است که میتوانید انجام دهید: دوراندیشی، برنامه ریزی برای احتمالات، آمادگی کامل، و تمرکز بر نتایج خاص. تنها زمانی می توانید کاملاً آسوده و خودانگیخته باشید که شرایط تغییر کند. هرچه در حوزه عوامل تحت کنترل خود، سازمان یافته تر باشید، برای ایجاد تغییرات فوری در مواقع لزوم، آزادی و انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت.

مدیریت زمان

مانع ۲: برنامه ریزی ذهنی منفی

مانع ذهنی دوم برنامه ریزی منفی است که اغلب از والدین و دیگر افراد مؤثر بر شخصیتمان، کسب می کنیم.اگر والدینتان یا دیگر افراد به شما بگویند که خیلی نامنظم هستید، یا همیشه دیر می کنید، یا هیچ وقت کاری را که شروع می کنید، به اتمام نمی رسانید، باز هم به صورت ناخودآگاه طوری عمل می کنید که از فرامین قبلی آنها پیروی نمایید.متعارف ترین توجیه برای چنین رفتارهایی این است: « من همینطور هستم!» یا «من همیشه این جوری بوده ام!» واقعیت این است که هیچ کس نامنظم و شلخته یا مرتب و کارآمد به دنیا نمی آید.

مهارتهای مدیریت زمان و بهره وری ، اصولی هستند که می آموزیم و با تمرین و تکرار آنها را گسترش می دهیم. اگر عادت های بد مدیریت زمان را در خود گسترش دهیم، آموخته های خود را از یاد خواهیم برد. می توان عادت های خوب را در طول زمان جایگزین آنها کرد .

 

مانع ۳: باورهای خود محدودکننده در مدیریت زمان

مانع ذهنی سوم در مقابل مهارتهای مدیریت زمان، خودانگاره منفی یا «باورهای خود محدودکننده» است. بسیاری از مردم گمان میکنند که توانایی مدیریت درست زمان خود را ندارند. این قبیل افراد اغلب فکر میکنند این باور بخش ذاتی و فطری زندگی یا میراث انهاست. اما مدیریت درست یا نادرست زمان هیچ ژن یا کروموزومی ندارد و به هیچ عنوان ارثی نیست. هیچ کس با نقص ژنتیکی در ساماندهی شخصیاش به دنیا نمیاید. رفتارهای شخصی تا حد زیادی تحت کنترل خود شما هستند.

مثالی را ببینید که ثابت میکند بیشتر کارها، با سطح انگیزه و میل شما در آن زمینه تعیین می شود:

  • تصور کنید فردی 1 میلیون دلار به شما بدهد تا وقت خود را برای سی روز آینده مدیریت کنید.
  • در نظر بگیرید که یک کارشناس بهره وری با یک دوربین و تخته زیردستی، یک ماه شما را دنبال کند.
  • پس از سی روز، اگر وقتتان را به صورت کارآمد گذرانده باشید، و هر روز روی مهمترین اولویت های خودکار کرده باشید، یک میلیون دلار جایزه میگیرید. طی یک ماه آینده، چگونه کارآمد خواهید شد؟
  • بدلیل انگیزه کافی (یعنی یک میلیون دلار!) یکی از کارآمدترین و مؤثرترین انسانهای جهان خواهید شد.
  • نکته جالب این است که پس از یک ماه تمرین، بهترین مهارتهای مدیریت زمان، عادت بازدهی و عملکرد بالا را در خود گسترش داده اید و این عادتها تا آخر عمر در شما باقی خواهند ماند.

 

منبع :

Brian Tracy , Time Power 1994

قدرت زمان ، ترجمه یلدا بلارک ، انتشارات اشکذر

مدیریت زمان و موانع ذهنی آن از دیدگاه برایان تریسی
5 (100%) 1 vote

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *