مطالعه و تکنیک های آن • چگونه مطالعه کنیم ؟ DigiHowTo

هنگام مطالعه، چگونه انبوهی از اطلاعاتی را که از کتاب‌ها و یادداشت‌ها فراگرفته‌اید را به ذهن خود می‌سپارید؟ شما نیاز دارید تا عادت‌های مناسب مطالعاتی را در خود گسترش دهید. در آغاز تأثیر خوب تلاش آگاهانه به تغییر روش مطالعه می‌بینید و در ادامه مطالعه کردن برای شما بسیار آسان‌تر می‌شود.

بخش ۱) آمادگی برای مطالعه :

مطالعه

الف ) زمان را مدیریت کنید :

یک برنامه هفتگی تهیه کنید و زمان مشخصی از روز را به مطالعه اختصاص دهید. این عمل باعث می‌شود که نمرات خود را بهبود بخشید. مقدار زمان مطالعه، بسته به اینکه ، در دبیرستان یا دانشگاه هستید و با در نظر گرفتن پیشینه و زمینه مطالعاتی شما متفاوت خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که به برنامه خود تا جایی که ممکن است پایبند خواهید بود اما از اینکه گاهی از برنامه خارج شوید نترسید. مطمئن شوید برنامه واقع‌بینانه است و بیش‌ازحد آرمانی و غیرممکن نیست.

فراموش نکنید که برای همه‌چیز  برنامه‌ریزی  داشته باشید  از غذا خوردن گرفته تا کلاس‌های درسی و تفریحات

 • شما نیاز دارید که تعادل را در مدرسه، محل کار و فعالیت‌های فوق‌برنامه برقرار کنید.
 • به یاد داشته باشید آموزش مهمترین اولیت شماست .
 • زمان خود را بر اساس ، دشواری / تعداد واحد های کلاس های دانشگاه ، تنظیم کنید .
ب ) حرکت با سرعت مطمئنه :

بهترین سرعت مطالعه خود را پیداکرده و خود را بر این اساس تنظیم کنید. برخی مفاهیم و موضوعات برای شما به‌طور طبیعی خوشایندتر است، بنابراین می‌توانید آن‌ها را سریع‌تر بخوانید. چیزهای دیگر ممکن است تا ۲ برابر به زمان نیاز داشته باشد. مقدار زمانی را به مطالعه اختصاص دهید که نیاز دارید و سرعت مطالعه خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که احساس راحتی می‌کنید.

 • اگر آهسته تر مطالعه کنید ،باید به یاد داشته باشید به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت .
ج ) به اندازه کافی بخوابید :

 زمان کافی در برنامه خود، برای داشتن خواب مناسب قرار دهید. هر شب خوب بخوابید و درنتیجه بهترین ساعات مطالعه را خواهید داشت. به یاد داشته باشید خواب مناسب تأثیر زیادی بر روی آزمون‌های شما دارد، مطالعات نشان می‌دهند خواب مناسب تأثیرات مثبتی روی آزمون افراد به کمک بهبود حافظه و افزایش توجه (تمرکز) دارد. بیدار ماندن در طول شب و درس خواندن ایدهٔ جالبی به نظر می‌رسد اما عملکرد شمارا کاهش می‌دهد. به‌طورکلی خواب خوب شب، عملکرد شمارا بهتر خواهد کرد.

 • اگر خیلی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید، قبل از مطالعه یک چرت ۱۵ تا نهایتاً ۳۰ دقیقه‌ای بزنید.اگر خیلی احساس خواب آلودگی میکنید ، قبل از مطالعه یک چرت ۱۵ تا نهایتا ۳۰ دقیقه ای بزنید .
 •  بعد از بیدار شدن فعالیت بدنی سبکی انجام دهید و سپس شروع کنید .
د ) ذهن خود را ، از هر چیزی که به مطالعه ربط ندارد  پاک کنید :

اگر بیش‌ازحد مشغله ذهنی دارید، چند لحظه دست نگه‌دارید، کاغذی برداشته و هر آنچه ذهن شمارا مشغول کرده روی آن یادداشت کنید و احساس خود را نسبت به آن قبل از شروع مطالعه بنویسد. این فن به شما کمک می‌کند ذهن خود را از مشغله‌ها پاک‌کرده و تمرکز خود را بر روی کار و مطالعه قرار دهید.

و ) حواس پرتی های الکترونیکی را رفع کنید  :

اگر بیش‌ازحد مشغله ذهنی دارید، چند لحظه دست نگه‌دارید، کاغذی برداشته و هر آنچه ذهن شمارا مشغول کرده روی آن یادداشت کنید و احساس خود را نسبت به آن قبل از شروع مطالعه بنویسد. این فن به شما کمک می‌کند ذهن خود را از مشغله‌ها پاک‌کرده و تمرکز خود را بر روی کار و مطالعه قرار دهید.

 • اگر حواس شما به‌آسانی توسط شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک یا اینستاگرام و … پرت می‌شود، اپلیکیشن های مسدودکننده سایت را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و پس از اتمام کار می‌توانید محتوای مسدود شده را آزاد نمایید.

بخش ۲) برپا کردن مکان مطالعه شما :

مکان مطالعه

الف) پیدا کردن یک محل مناسب :

کنترل فضای مطالعاتی خود را به دست بگیرید. شما می‌بایست به‌قدری احساس راحتی کنید که مطالعه برای شما بیشتر لذت‌بخش باشد. اگر از نشستن روی صندلی در کتابخانه متنفر هستید، بهتر است جای دلپذیر تری را پیدا کنید، مانند یک کاناپه یا صندلی راحتی. سعی کنید یا لباس راحتی مطالعه کنید مانند یک سویشرت گرم‌ونرم یا لباس مخصوص یوگا. محلی که در آن مطالعه می‌کنید باید به‌دوراز سروصدا و نسب تا آرام باشد.

 • مکان خیلی راحتی را که ممکن است در آن به خواب بروید را انتخاب نکنید . شما میخواهید راحت باشید و مطالعه کنید نه اینکه آماده خواب شوید . اما زمان هایی که شما خسته هستید  استثنا تختخواب خیلی هم جای بدی نیست  .
 • عبور و مرور خیابان ها در آنسوی پنجره و پچ پچ های آرام کتابخانه همگی به نوع یک نویز سفید خوب هستند ، اما وقفه هایی که خانواده ( مثل خواهر و برادر ها ) ایجاد میکنند یا صدای موسیقی اتاق کناری به هیچ عنوان مناسب نیستند .
ب )  انتخاب کردن موسیقی زمینه با دقت زیاد :

بعضی از افراد سکوت را هنگام مطالعه ترجیح می‌دهند، اما عدهٔ دیگری پخش موزیکی در پس‌زمینه را می‌پسندند. موسیقی با افزایش حس آرامش که به شما منتقل می‌کند می‌تواند به مطالعه کردن شما کمک کند، روحیه شمارا تقویت کند و با شما انگیزه بدهد. اگر موسیقی گوش می‌دهد، موسیقی‌های بدون کلام مانند موسیقی کلاسیک را انتخاب کنید.

 • اگر ذهنتان را منحرف نمی کند ، به موسیقی گوش کنید که کلماتش آشنا می باشد . هر چیزی که شما را از مطالعه کردن منحرف می کند را خاموش کنید . موسیقی که برای شما مناسب است را کشف کنید.
 • مطمئن شوید که میزان صدای موسیقی متوسط تا کم می باشد ، موسیقی می تواند ‏شما را از مطالعه کردن منحرف کند ،  در حالیکه موسیقی آرام ‏به مطالعه کردن کمک میکند .
 • رادیو را نادیده بگیرید ، آگهی های تجاری و صدای دی جی ها میتواند شما را از فضای مطالعه خارج کند .
ج) گوش دادن به صداهای پس زمینه :

صداهای پس‌زمینه می‌تواند به شما کمک کنند تا در فضای مطالعه قرار گیرید و بدون پریشانی بر مطالعه تمرکز کنید. صداهای طبیعی مانند صدای آبشار، باران، رعدوبرق و صدای جنگل می‌تواند برای حفظ تمرکز و از بین بردن صداهای اضافی به‌اندازه کافی نویز سفید به شما دهد. جاهای زیادی برای پیدا کردن و دانلود صداهای طبیعی به‌صورت آنلاین وجود دارد مانند یوتیوب و سایت‌های مشابه.

د) تلویزیون را خاموش نگه دارید :

دیدن تلویزیون در هنگام مطالعه به‌طورکلی ایده بدی است که می‌تواند باعث حواس‌پرتی شده و تمرکز شما را به‌جای کتاب به‌سوی فیلم‌ها و سریال‌ها سوق دهد. علاوه بر این، این صداها به مقدار بسیار زیادی باعث حواس‌پرتی می‌شود زیرا قسمت اصلی مغز را درگیر خود می‌کنند.

و) هوشمندان تغذیه کنید:

در ایام مطالعه ، به جای خوردن غذاهای قندی  و چرب ، خوراکی های  طبیعی و سالم  مصرف کنید . سراغ غذاهای بروید که انرژی شما را افزایش میدهند میوه و احساس گرفتگی را از بین میبرند مانند  میوه ها و سبزیجات و آجیل ها . اگر به ماده شیرین نیاز دارید شکلات تیره بخورید . به اندازه کافی آب بنوشید تا هیدراته بدن را حفظ  کنید واگر برای افزایش انرژی به کافئین نیاز دارید چایی  بنوشید .

 • از غذاهایی مثل چیپس و آبنبات که میزان زیادی کربوهیدرات و شکر دارند بپرهیزید این ها دارای مقدار زیادی شکر هستند که ممکن است باعث بیحالی شما شوند .اگر شما قهوه می نوشید شکری که در آن میریزد را کاهش دهید .

بخش ۳) تکنیک های موثر مطالعه:

تکنیک های مطالعه

الف ) تکنیک SQ3R :

این تکنیک موجب می شود که مطالعه شما پویا بوده  و کمک میکند که  موضوع را درک کنید و عملکرد مطالعه شما بهبود یابد :

 • مرحله Survey ( پیش خوانی )  به این معنا که نگاهی گذرا به جداول ، اشکال ، عناوین و.. داشته باشید
 • مرحله  Question (پرسش کردن): با دیدن هر عنوان از خود  سوالی بپرسید .
 • مرحله   Read  (خواندن ) :کل فصل را کامل بخوانید و سعی کنید سوالات مرحله قبل را پاسخ دهید .
 • مرحله  Recite (تعریف و بازگویی) ، مطالب را برای خود بازگو کنید و سوالات را  حفظی  پاسخ دهید
 • مرحله  Review (مرور) ، مطالبی که خوانده اید را مرور کنید تا تمامی مطالب در حافظه شما تثبیت شود .

SQ3R

ب) استفاده از استراتژی دزد (سارق) :

زمانی که شما شروع به مطالعه یک فصل جدید میکنید ، اگر با تکنیک سارق مطالب را از پیش مرور کنید فهم و و درک مطالب بسیار آسان تر خواهد شد .

 •  عنوان ، چه چیزی را  در مورد بخش مورد مطالعه به شما میگوید ؟ شما از قبل در مورد مبحث چه میدانید ؟ در هنگام خواندن چه فکر میکنید ؟ اینها به شما کمک میکند که مطالعه چهارچوب مشخصی داشته باشد .
 • رفتن به مقدمه : مقدمه چه چیزی در مورد مطلب مورد نظر به شما میگوید؟
 • سر تیتر ها و سر فصل ها را در نظر بگیرید : در باره مطلبی که مطالعه میکنید ، سر تیتر ها و سر فصل ها را چه چیزی به شما عنوان میکنند ؟
 • اولین جمله هر پاراگراف را با دقت بخوانید : این جملات مطالب کلی هستند که کمک میکنند شما پاراگراف را درک کنید .
 • به عناصر تصویری و واژگان دقت کنید : این عناصر شامل ، جدول ها ، گراف ها ، نمودار هاست . از این مهمتر میبایست به کلمات برچسته و هایلایت شده بیشتر دقت کنید .
 • سوالات آخر فصل : چه مفاهیم هایی وجود دارند که شما بعد از مطالعه فصل باید آنها را درک کرده باشید
 • به خلاصه درس نگاهی بیاندازید تا ایده هایی خوبی را بگیرید قبل از اینکه کل فصل را مطالعه کنید .
ج)  هایلایت کردن نکات مهم :

با استفاده  از  ماژیک فسفری یا به کمک مداد ، مهم‌ترین مطالب بدنه اصلی متن را مشخص کنید، این تکنیک هنگامی‌که شما قصد مرور مطلب رادارید بسیار به شما کمک خواهد کرد. از علامت زدن هر چیزی خودداری کنید به‌جای آن آن‌ها عبارات و کلمات بسیار مهم را مشخص کنید. همچنین به شما کمک می‌کنید که در حاشیه‌ها به‌آسانی یادداشت‌برداری کنید.

 • زمانی که به تازگی مطلب را مطالعه کرده اید میتوانید تنها قسمت های علامت زده را بخوانید تا به سرعت مطلب را مرور کنید .
 • این شیوه در مرور های دوره ای یا شب های قبل از امتحان خیلی به کار شما می آید .
د)  خلاصه برداری :

یک‌راه مناسب مطالعه، خلاصه‌برداری و یادداشت‌برداری در دفترچه یادداشت با کلمات و  واژه‌های خودتان است. این یادداشت‌ها که مطابق سبک بیان شماست بسیار قابل‌فهم است و برای مطالعه مجدد حجم مطالب را بسیار کم می‌کند و سرعت مرور کردن را در شما به‌شدت افزایش می‌دهد، همچنین این روش موجب می‌شود مطالب در حافظه شما به‌خوبی نقش ببندد.

 • اگر به اندازه کافی حریم خصوصی مناسبی دارید ، میتوانید یادداشت ها را با صدای بلند و احساس بیشتری بخوانید . این شیوه برای افرادی که یادگیری شنوایی آنها قوی تر است بسیار مفید میباشد.
 • اگر در خلاصه برداری مشکلی دارید میتوانید روش درس دادن را امتحان کنید ، شخص یادگیرنده نباید هیچ اطلاعاتی در مورد مطلب داشته باشد .
 • از رنگ های گوناگون استفاده کنید ، مغز اطلاعات را در این حالت آسان تر بیاد می آورد .
و) درست کردن فلش کارت  :

در یک‌طرف کارت، پرسش، واژه یا اصطلاح یا ایده و در طرف دیگر کارت پاسخ مربوطه را بنویسید. استفاده از این فلش کارت‌ها بسیار راحت می‌باشد و می‌توانید آن‌ها را به هرجایی با خود ببرید و حمل کنید و  از زمان‌های مرده خود مثل ایستگاه اتوبوس استفاده کنید.

 • همچنین میتوانید از اپلیکشین ها و برنامه هایی که در این زمینه وجود دارند استفاده کنید .

فلش کارت

ح)  شکستن چیز ها به بخش های کوچک تر :

یک راه مناسب مطالعه این است که چیز ها را به بخش های کوچیکتری تقسیم کنید . این به شما کمک میکند  به جای اینکه کل موضوع را یاد بگیرید مطالب را قسمت به قسمت بفهمید و یادگیری را آسان تر و لذت بخش تر میکند .

در زمینه تکنیک های مطالعه ، مقاله تخصصی تکنیک پومودورو را هم ببینید .

بخش ۴) مطالعه را اثر بخش تر کنید :

مطالعه اثر بخش

الف)  زنگ تفریح :

به ازای هر نیم ساعت یا کمی بیشتر پنج دقیقه استراحت کنید . زنگ تفریح ها باعث میشود که خستگی ناشی از نشستن کاهش پیدا کنید ، نفسی تازه کرده و ذهن شما ریلکس تر خواهد شد  که خود موجب میشود موثر تر مطالعه کنید.

 • فعالیت بدنی فعالی مثل پریدن و دویدن انجام دهید تا خون رسانی در بدن شما بیشتر شود
ب)  استفاده از کلید واژه ه:

کلید واژه ای مرتبط با آنچه که میخوانید پیدا کنید . هر زمان که احساس کردید تمرکز خود را از دست داده اید یا دچار پریشانی و حواس پرتی شده اید شروع به گفتن کلید واژه مورد نظر در ذهن خود کنید تا به فضای مطالعه بر گردید .

 • برای مثال هنگامی که مطلبی در مورد گیتار میخوانید ، کلید واژه گیتار میتواند مورد استفاده قرار گیرد .
ج)  یادداشت برداری در کلاس درس:

هنگامی که در کلاس درس هستید سعی کنید بهترین یادداشت ممکن را بردارید . این به معنای این نیست که تمام مطالب را کامل بنویسید بلکه باید اطلاعات مهم را یادداشت برداری کنید .

 • یادداشت برداری باعث میشود که تمام مدت درس حواس شما جمع باشد .
 • یادداشت برداری  از احساس خواب آلودگی  در کلاس درس جلوگیری میکند.
 • از کلمات و جملات اختصاری استفاده کنید که باعث میشود سرعت شما افزایش پیدا کند
 • پرسیدن سوالات درسی و شرکت در بحث های کلاسی به یادگیر ی مطلب کمک میکند
د)  بازنویسی یاداشت ها در خانه:

هنگام یادداشت برداری به جای زیبا نویسی سعی کنید مطالب مهم را یادداشت کنید ، بعد از کلاس و در خانه مطالب مهم را با دقت بیشتری دوباره نویسی کنید که موجب میشود مطالب به خوبی در ذهن شما ثبت شود و شما  را بیشتر درگیر مطالب و موضوعات میکند .

و )  ایجاد و حفظ علاقه :

دلایل منطقی نمی تواند انگیزه زیادی به شما دهد .  فکر کردن به اینکه “اگر مطالعه کنم دانشگاه خوبی قبول می شوم و شغل خوبی خواهم داشت” ، علاقه ی درس خواندن شما را افزایش نمی دهند . چیزی را پیدا کنید که علاقه ی شما را به آنچه مطالعه میکنید افزایش دهد . سعی کنید موارد  زیبایی پیرامون مطلبی که میخوانید پیدا کنید و مهم تر از آن ایجاد ارتباط بین وقایع زندگی خودتان و چیزی که به آن علاقه دارید پیدا کنید .

 •  ارتباط میتواند بین  واکنش های شیمیایی ، تجربه های فیزیکی و… با چیز هایی است که در طول روز میبیند .
 • نسبت به مسائل خلاق باشید ، سعی کنید داستانی بین اطلاعاتی که دارید و انچه که میخوانید شرح دهید
هـ)  مطالب سخت تر را اول بخوانید:

نقل قولی از بریان تریسی نویسنده معروف وجود دارد که “قورباغه ات را قورت بده” به این معنا که سخت ترین کارها را اول از همه انجام بده ، سعی کنید سخت ترین موضوعات و مفاهیم ها را ابتدای مطالعه بخوانید در این حالت شما انرژی بیشتر دارید و هوشیار تر هستید .

ف )  مطالعه گروهی :
 • درس خواندن با دوستان میتواند برای شما لذت بخش باشد . استفاده از فلش کارت ها میتواند ایده ی خوبی باشد .
 • در مطالعه گروهی  زیاده روی نکنید و همچنان وقت مناسبی را به درس خواندن انفرادی اختصاص دهید .
پیوست ۱ :

فایل های صوتی “هنر یادگیری” از محمدرضا شعبانعلی وب سایت متمم

 پیوست ۲ :

جداول برنامه ریزی و افزایش بهره وری با کیفیت بالا و قابل چاپ (زبان انگلیسی )

منبع: 

مطالعه و تکنیک های آن • چگونه مطالعه کنیم ؟ DigiHowTo
4.8 (95%) 4 votes

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *